https://turkiyeninsesi67radyo.tr.gg/

18 Şubat 2019 Pazartesi

turkiyeninsesi67.com

UYSAL BASINA YEMEK DÜZENLEDİ.

uysal-basina-yemek-duzenledi

Ereğli Öğretmenevi’nde düzenlenen yemeğe, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı
11 Ocak 2018 Perşembe 19:30

 Osman Sav, Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Necati Günay, Alaplı Gazeteciler Derneği Başkanı Doğan Bostancı, Kozlu Gazeteciler Derneği Başkanı Tansel Kardeş, Karadeniz Ereğli, Zonguldak Merkez ve ilçelerinde görev yapan gazeteciler katıldı.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yemekte yaptığı konuşmada, tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

“BASIN ÜZERİNDEN MANİPÜLASYON VAR…”

Gazetecilerin mesleğe girdikten sonra alanda çalışsa da evinde yatsa da çalışan gazeteci sıfatını taşıması gerektiğini belirten Uysal “Tutuklu Gazeteciler” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Belediye Başkanı şunları söyledi:
 “Hiç kimse gazetecilik yaptı diye, bir köşe yazdı diye, görüşünü ifade etti diye içeri alınmaz. Muhakkak buradaki ayrımı hukuka bırakmak lazım. Niçin nereye alındı, aslında bunu benden iyi takip ediyorsunuz. Dünya artık çok büyüdü, basın üzerinden neler manipüle ediliyor, hangi görevler icra ediliyor siz daha iyi biliyorsunuz. Gerçekten basıncı kimliği altında kimin ne yaptığını bilmeyi devletin organlarına bırakmak lazım bu son derece önemli.”

ORTAK PAYDA MATEMATİĞİ…

İnsanların birbirine sevgi tohumları atıp, kardeşçe sarıldığında yenemeyeceği hiçbir problem kalmayacağını ifade eden Uysal, şöyle dedi:  “Biz birlikte güçlüyüz, hep beraber güçlüyüz. Siyasette alkışlanan şu olmamalı. Bölücü, parçalayıcı, edep dışı, adap dışı söylemler olmamalı. Tam tersine birleştirici, bütünleştirici, içinden sevgi tohumları olan söylemler alkışlanmalı. Özellikle şunu hep konuşuruz. Ortak Payda. Ortak payda ne demek. Yukarıda bir formülünüz var. Nedir bu Ereğli’nin Zonguldak’ın sorunları. Altta bir olursak, bir oluruz. Alta on yazdığımız zaman bir bölü on olur. Bu da sıfır virgül sıfır, yani yüzde on olur. Bundan dolayı sorun yumakları karşısında çoğulcu olsak da—ki çoğulculuk son derece önemli, bir bölgenin büyüklüğü, tarihi kültürel mirası kadar çoğulculukla anlatılır—parça parça olursak bizlere umutsuzluk verir, sorunlar karşısında yenilmişlik verir. Özgüveni olmayan bir topluluk haline geliriz.”

“TEK RENK…”

Birlikte ses çıkarmak gerektiğini ifade eden Uysal, “Ama güçlü, ama ortak paydada. Nasıl olacak, üç fikir, dört fikir, on fikir bir araya geleceğiz, bunu nasıl tek fikir haline sokabiliriz. Örnek, lacivert deniyor, siyah deniyor, her türlü renk. Bu mozaiği alıp da biz hep beraber şu renk olsun diyebiliyor muyuz ortak karar halinde; işte mükemmele ulaşmaya başladık. İki şey var, kendimize inanmak, kendi içindeki gücümüze inanmak” diye konuştu.

“BAZI ŞEYLERİ YAZMAK, BAZILARINI YAZMAMAK GEREK”

Gazeteciliğin saygınlığını çıtaları yükseltmek, çok daha saygın hale getirmenin basın mensuplarının elinde olduğunu savunan Uysal konuşmasını şöyle tamamladı: “Yaşadığınız bölgeye yaptığınız katkılarla gazeteciliğiniz ölçülecek. Dedikodu gazeteciliği veya duyumlar üzerine gazetecilik çok kolay. Belki halkın beklentisi bu. Daha çok reyting, daha çok okunma. Bunları yaparken halkı yönlendirme, bilgilendirme adına da görevlerimizi yerine getirmemiz lazım. Son derece önemli bir göreviniz var. Eğer bizler ileri gideceksek, daha güzel günlere gideceksek inanıyorum ki bu basın camiasıyla olacak. Basın camiası olmazsa asla bir adım ileri gidemeyiz. Şehrimizi, ilçemizi her gün kötü görüntüler, kötü örneklerle yazarsanız, biz ne kadar Ereğli güzel

desek, turizm desek, Ereğli’yi doğru anlatamayız. Gazeteciliğin çok önemli görevleri var. Bazı şeyleri yazmak, bazılarını yazmamak şehre katkı sağlayacaktır. Gazeteci yazmalıdır, ama bazı şeyler yazılmasa daha iyi olur. Bir başlık düşünün. Karadeniz Ereğli’de çöpler toplanmıyor. Alttaki yazıyı okuyorum, ilçeye bağlı bir köyde çöp toplanmıyor. Tüm ilçe merkezini zan altında bırakıyor. Sansasyonel habercilik mi yapmak lazım, ben bölgeme ilçeme katkı vereceğim, benim karakterim bu okunsam da okunmasam da demek lazım.”

DERNEK BAŞKANLARI KONUŞTU…

Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün emekçi basın çalışanlarının patronlarına karşı mücadelesinin anıldığı gün olduğunu belirtti. 10 Ocak’ı kimi zaman işsiz kalan arkadaşları dolayısıyla buruk kutlandığını belirten Sav, “Umarız 2018 ve bundan sonraki senelerde hiçbir gazetecimiz işsiz kalmaz ve saygınlık her geçen gün artar diye düşünüyorum. Gazeteci arkadaşlar davranma biçimi her geçen gün beni daha fazla rahatsız ediyor. Gazeteci arkadaşlar, sekreter, tetikçi olarak görülmemeli diye düşünüyorum. Bu mücadeleyi hep birlikte yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Karadeniz Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Necati Günay ise hayatını kaybeden gazetecileri andığı konuşmasında, “Ereğli Belediyesi bizim için çok önemli, buradan Türk Metal Sendikasına, Erdemir yönetimine mesaj yolluyorum. Kendilerine kalemşör gazeteci yaratmasınlar, tepkimiz ağır olur, sabrımız kalmaz. Konuşmuyorsak efendiliğimizden konuşmuyoruz.” Dedi.

Alaplı Gazeteciler Derneği Başkanı Doğan Bostancı, yerel basındaki gazetecilerin çoğunun aynı zamanda gazete patronu olmasına rağmen, basın emekçisi niteliğini koruduğunu ifade ederek meslektaşlarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Kozlu Gazeteciler Derneği Başkanı Tansel Kardeş, Ereğli-Zonguldak ayrımı yapmadan her sene kendilerini davet eden Uysal’a teşekkür ettiğini belirterek, “Çalışan Gazeteciler Günü’nü mutlu kutlamak istiyoruz. Fikir ve ifade özgürlüğü bakımından hiçbir meslektaşımızın mahkum olmamasını temenni ediyorum” dedi.

 

Haberin etiketleri:

TÜRKİYE NİN SESİ 67Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABERLER

VALİ ERDOĞAN BEKTAŞ HARMANKAYA ŞELALESİNİ GEZDİ

Zonguldak Vali Erdoğan BEKTAŞ ilimizde turizm yatırımları yapılması planlanan doğal güzellikleri tanımak

KADINLARDAN BAŞKAN UYSAL'A TAM DESTEK..

Kdz.Ereğli’nin çeşitli mahallelerinden toplanarak bir araya gelen ev hanımları, Belediye Başkanı Hüseyin

BAŞKAN ADAYI ŞAHİN, KENT KONSEYİ BAŞKANI KARAOĞLU VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Ak Parti Kdz.Ereğli Belediye Başkan adayı Erol Şahin ile İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, Kent Konseyi

ESNAF VE VATANDAŞ BAŞKAN ADAYI ŞAHİN’İ GÜZEL KARŞILADI

Ak Parti Kdz.Ereğli Belediye Başkan adayı Erol Şahin’e , ziyaretlerinde esnaf kucak açtı.

ŞAHİN VE ÇAKIR , ATAY VE GÜL AİLELERİNİN ACILARINA ORTAK OLDU

Ak Parti Kdz.Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin , İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır ile birlikte , vefat

BAŞKAN UYSAL, PERSONELE SESLENDİ..

Belediye başkanı Hüseyin Uysal, personele seslenerek önemli mesajlar verdi. Yeni dönemde 1 kişinin dahi işten

ZONGULDAK - HAVA DURUMU

ZONGULDAK