turkiyeninsesigazetesi.com

23 Ekim 2020 Cuma

turkiyeninsesigazetes.com

Posbıyık, Zonguldak Milletvekillerine Seslendi “Alemdar’a İstiklal Madalyası İstiyoruz”

posbiyik-zonguldak-milletvekillerine-seslendi-alemdara-istiklal-madalyasi-istiyoruz

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Kurtuluş Savaşı'nda önemli görevler üstlenen Alemdar Gemisi'ne İstiklal Madalyası verilmesi için AK Parti ve CHP Zonguldak Milletvekillerine çağrıda bulundu, meclise önerge vermelerini istedi. ‘Ereğli davasında bir araya gelin’ diyen Başkan Posbıyık, “Kurtuluşumuzun 100. Yılında Alemdar’a İstiklal Madalyası istiyoruz” dedi.
03 Temmuz 2020 Cuma 19:20

 Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Temmuz ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda Zonguldak Milletvekillerine çağrıda bulundu, “Alemdar’a İstiklal Madalyası istiyoruz. 5 milletvekilimizden TBMM’ye önerge vermelerini halkım adına talep ediyorum” dedi.


-ALEMDAR TÜM ZONGULDAK’IN DEĞERİ-

Başkan Posbıyık, İstiklal Savaşı döneminde destanlar yazan Alemdar Gemisi’nin tüm Zonguldak’ın değeri olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Zaman zaman partiler arasında eleştiriler oluyor, milletvekilleri arasında eleştiriler oluyor, bizler milletvekillerimizi tenkit ediyoruz, onlar bizi tenkit ediyor. Hepsinin de amacı Zonguldak’ımıza hizmet… Hepimiz siyasi yerlerdeyiz, eleştiriler olacaktır. Ama ne olursa olsun, milletvekillerimiz de başkanlarımız da ilçe başkanlarımız da hepsi bizim kardeşlerimiz, canlarımız. Zonguldak ve ilçelerine canlarıyla, kanlarıyla güç vermeye çalışıyorlar. Biz öyle bakıyoruz. Buradan AK Parti ve CHP Milletvekillerine bir seslenişte bulunmak istiyorum. Geçtiğimiz gün açıkladık, müzeler dalında Alemdar Gemisi ödül aldı. Bu çok sevindirici bir olay, tam da 100’üncü yılımıza rastladı. İlk deniz savaşında büyük yararlılıklar gösteren Alemdar Gemisi… İlk deniz savaşı Alemdar ve Fransızlar arasında olmuş. Aynı zamanda ilk şehit bu savaşta Recep Kahya ile verilmiş. Daha sonra bizim mürettebatın Fransız askerleri esir alması neticesinde Mustafa Kemal’e, ulusal hükümete müracaatta bulunuyor Fransızlar ve askerlerinin bırakılmasını istiyorlar. Cumhuriyetin kuruluşunda Mustafa Kemal ilk anlaşmayı Ereğli’deki olayda Alemdar Gemisi için imzalıyor. Ama ne yazık ki Zonguldak’ın bir değeri olan, Devrek’in, Çaycuma’nın, Gökçebey’in de bir değeri olan Alemdar Gemisi’ne istiklal Madalyasını hala alamadık. Bu konuda uğraşan çok değerli arkadaşlarımız oldu. AK Parti, CHP, MHP’den çok uğraşan oldu ama başaramadık. Bu siyasi bir konu değil, bu tarihi bir konu.

-İSTİKLAL MADALYASI İÇİN MECLİSE ORTAK ÖNERGE VERİN-

Sizlerin huzurunuzda, milletvekilleri Sayın Polat Türkmen, Sayın Ahmet Çolakoğlu, Sayın Hamdi Uçar, Sayın Ünal Demirtaş ve Sayın Deniz Yavuzyılmaz’a meclis üyelerim, çalışma arkadaşlarım ve Ereğli halkı adına çağrıda bulunuyorum. Lütfen siyaseti bir tarafa itip Ereğli davasında bir araya gelip destanlar yazan Alemdar Gemisi’ne İstiklal Madalyası almak için beşli bir önergeyi meclise sunalım. Bizden de ne emrederseniz onu yapalım, Ankara’ya gelin derseniz Ankara’ya gelelim. Daha evvel 50 bin imza toplandı. Lütfen sizlerden bu tarihi vakayı bir İstiklal Madalyası ile onurlandırmanızı istiyoruz. Bu onur 5 milletvekilimize ait olsun. Biz arkadan desteklerimizi verelim, sizleri alkışlayalım. Ereğli haklı da alkışlasın. 5 Zonguldak milletvekilinden aslanlar gibi bir araya gelip Meclis’e önerge vermelerini halkım adına rica ediyorum. Bu talebimizi geri çevirmeyeceklerine gönülden inanıyoruz.”

Başkan Posbıyık’ın bu çağrısından sonra meclis gündemindeki konular görüşülerek karara bağlandı.
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM HABERLER

KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ’NDEN İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERE TABLET DESTEĞİ

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ihtiyaç sahibi öğrencilerin uzaktan eğitimde kullanmaları için

KIŞLA VE BELEN SANAYİ HURDALARDAN TEMİZLENİYOR

Kdz. Ereğli Belediyesi, kentin iki sanayi sitesinde kapsamlı hurda temizliği başlattı. Kışla ve Belen Sanayi

CUMHURİYET HALK EVLERİ’NDE KURSLAR BAŞLIYOR

Kdz. Ereğli Belediyesi Cumhuriyet Halk Evleri’nde yeni kurs dönemi kayıtları başladı. Cam, Seramik, Sepet,

POSBIYIK, ÇARŞI ESNAFINA TULUMBA SUYU İKRAM ETTİ

Kdz. Ereğli Belediyesi, kentin tarihi çeşmelerini ortaya çıkarmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda ilk

ZONGULDAK ZABITA FIRINLARI DENETLEDİ..

Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü ekiplerince 06.10.2020 tarihinde saat:03:00-08:00 arasında İlimiz Merkezinde

‘Zonguldak’ta altyapı problemini çözüyoruz’

Belediyemiz Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Tepebaşı Mahallesi Hakkı Hilalci

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ZONGULDAK - HAVA DURUMU

ZONGULDAK