turkiyeninsesigazetesi.com

17 Ekim 2018 Çarşamba

turkiyeninsesi67.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan Güney Kore'de

cumhurbaskani-erdogan-guney-korede

Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Chung Sye-kyun ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. Güney Kore Meclis Başkanı Chung ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kore ve Türkiye arasındaki bağların ne kadar güçlü olduğunun tarihî bir gerçeklik olduğunu söyledi.
02 Mayıs 2018 Çarşamba 13:59

 “TÜRKİYE VE GÜNEY KORE ARASINDA DÖRT ANLAŞMA İMZALANDI”

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerde verimli adımlar atarak bazı kararlar aldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Güney Kore arasında dört anlaşma imzaladıklarını, savunma sanayiinde ve birçok alanda bundan sonraki süreçte neler yapılabileceğinin üzerinde durduklarını aktardı.

2012 yılında Stratejik Ortaklık seviyesine yükseltilen ikili görüşmelerin bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin siyasi olduğu kadar ekonomik, ticari, bilimsel, teknolojik ve kültürel alanlarda bu ilişkileri daha da güçlendirmek olduğunu kaydetti. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ile yaptığı görüşmelerde bu yönde ortak bir iradeye sahip olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Güney Kore’nin üyesi oldukları Birleşmiş Milletler ve G20 gibi uluslararası kuruluşlarda aktif roller üstlenerek küresel sorunların çözümüne de katkıda bulunduğunu vurguladı.

Türkiye ve Güney Kore'nin öncülüğünü yaptığı Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya (MIKTA) oluşumunun giderek güçlendiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl MIKTA Parlamento Başkanlığı toplantısına Kore'nin katılmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI'NIN BİR AN ÖNCE İMZALANMASINDA BÜYÜK FAYDA VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Parlamentolar arası ilişkilerin, temasların yoğunlaştırılmasının inanıyorum ki çok büyük faydası olacaktır. Meclis Başkanımızın davetlisi olarak en yakın zamanda sizleri de ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Parlamentolar arası dostluk gruplarının gerçekleştirdikleri ziyaretler, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması ve beklentilerin iletilmesi çok önemli vesileler oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen ülkelerimizin, yıllık 7 milyar dolarlık bir ticaret hacmi, bu bizim arzuladığımız potansiyelin çok gerisinde. Onun için Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir an önce imzalanmasında çok büyük faydalar var.”

“KANAL İSTANBUL PROJESİNİN İÇERİSİNDE GÜNEY KORE'NİN YER ALMASI BİZLER İÇİN AYRI BİR İFTİHAR VESİLESİ”

Türkiye'de çok sayıda mega projede Güney Kore'nin yer aldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların sonuncusu dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'dür. Burada yer almanız bizleri mutlu etmiştir. Şimdi ise Kanal İstanbul Projemiz var ki, bu projenin içerisinde özellikle Kore'nin yer alması bizler için ayrı bir iftihar vesilesi olacak” diye konuştu.

Yunus Emre Kültür Merkezi'nin, Hankuk Üniversitesi bünyesinde kurulmasına ilişkin protokolün, bu ziyarette imzalanmasının planlanmış vaziyette olduğunu belirten Cumhurbaşkanı merkezin, iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri daha da güçlendireceğine inandığını söyledi.
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABERLER

Sakindereliler çok mutlu: Hayaldi gerçek oldu

Kdz. Ereğli Bağlık Mahallesi Sakindere bölgesi ıslah çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirten Kdz.

KADIN DOĞUM HASTANESİ YOLUNDA ASFALT ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Zonguldak Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından, Tepebaşı Mahallesi Kadın Doğum Hastanesi

BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR ŞOFÖR ESNAFI İLE BİRARAYA GELDİ

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Uğur Mumcu Kavşağı’nda devam eden kavşak düzenleme

15. İmam Hatipliler Kurultayı başlıyor

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından yılda bir kez gerçekleştirilen ve yıllık çalışmaların istişare

ÇINAR BAŞKAN AKDEMİR’İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir'e ‘nezaket’ ziyaretinde bulundu. Vali Ahmet

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ZONGULDAK - HAVA DURUMU

ZONGULDAK
http://turkiyeninsesigazetesi.com/