turkiyeninsesigazetesi.com

20 Ağustos 2018 Pazartesi

turkiyeninsesi67.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan Güney Kore'de

cumhurbaskani-erdogan-guney-korede

Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Chung Sye-kyun ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. Güney Kore Meclis Başkanı Chung ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kore ve Türkiye arasındaki bağların ne kadar güçlü olduğunun tarihî bir gerçeklik olduğunu söyledi.
02 Mayıs 2018 Çarşamba 13:59

 “TÜRKİYE VE GÜNEY KORE ARASINDA DÖRT ANLAŞMA İMZALANDI”

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerde verimli adımlar atarak bazı kararlar aldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Güney Kore arasında dört anlaşma imzaladıklarını, savunma sanayiinde ve birçok alanda bundan sonraki süreçte neler yapılabileceğinin üzerinde durduklarını aktardı.

2012 yılında Stratejik Ortaklık seviyesine yükseltilen ikili görüşmelerin bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin siyasi olduğu kadar ekonomik, ticari, bilimsel, teknolojik ve kültürel alanlarda bu ilişkileri daha da güçlendirmek olduğunu kaydetti. Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ile yaptığı görüşmelerde bu yönde ortak bir iradeye sahip olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Güney Kore’nin üyesi oldukları Birleşmiş Milletler ve G20 gibi uluslararası kuruluşlarda aktif roller üstlenerek küresel sorunların çözümüne de katkıda bulunduğunu vurguladı.

Türkiye ve Güney Kore'nin öncülüğünü yaptığı Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya (MIKTA) oluşumunun giderek güçlendiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl MIKTA Parlamento Başkanlığı toplantısına Kore'nin katılmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.“SERBEST TİCARET ANLAŞMASI'NIN BİR AN ÖNCE İMZALANMASINDA BÜYÜK FAYDA VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Parlamentolar arası ilişkilerin, temasların yoğunlaştırılmasının inanıyorum ki çok büyük faydası olacaktır. Meclis Başkanımızın davetlisi olarak en yakın zamanda sizleri de ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Parlamentolar arası dostluk gruplarının gerçekleştirdikleri ziyaretler, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması ve beklentilerin iletilmesi çok önemli vesileler oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen ülkelerimizin, yıllık 7 milyar dolarlık bir ticaret hacmi, bu bizim arzuladığımız potansiyelin çok gerisinde. Onun için Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir an önce imzalanmasında çok büyük faydalar var.”

“KANAL İSTANBUL PROJESİNİN İÇERİSİNDE GÜNEY KORE'NİN YER ALMASI BİZLER İÇİN AYRI BİR İFTİHAR VESİLESİ”

Türkiye'de çok sayıda mega projede Güney Kore'nin yer aldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların sonuncusu dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'dür. Burada yer almanız bizleri mutlu etmiştir. Şimdi ise Kanal İstanbul Projemiz var ki, bu projenin içerisinde özellikle Kore'nin yer alması bizler için ayrı bir iftihar vesilesi olacak” diye konuştu.

Yunus Emre Kültür Merkezi'nin, Hankuk Üniversitesi bünyesinde kurulmasına ilişkin protokolün, bu ziyarette imzalanmasının planlanmış vaziyette olduğunu belirten Cumhurbaşkanı merkezin, iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri daha da güçlendireceğine inandığını söyledi.
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABERLER

Erken emeklilik yolu göründü!..

8 Eylül 1999 öncesinde SSK’lı, Bağkurlu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayanlar

YKS tercih kılavuzu ve kontenjan bilgisi ÖSYM tarafından yayımlandı! İşte üniversitelerin taban puanları

Yüz binlerce kişinin heyecanla beklediği YKS tercih kılavuzu, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden adayların

Muhtarlar, Çınar’a teşekkür etti!..

Zonguldak Muhtarlar Derneği Başkanı ve Karadeniz Bölgesi Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan’ ı Şerafettin

Başkan Uysal Pazaryeri Esnafı İle Bir Araya Geldi

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yeni güne Pazaryeri esnafıyla kahvaltı yaparak başladı.

Yavuzyılmaz Mithatpaşa Tünelinde

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz 1974 yılında ilk olarak ihaleye çıkan ancak aradan geçen 44 yıla

NARKOTİK TIR’ı Ereğli’ ye geliyor…

Zonguldak Valiliği ve Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü öncülüğünde Narkotik Eğitim TIR’ının Ereğli

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ZONGULDAK - HAVA DURUMU

ZONGULDAK