https://www.profilo.com/

22 Ocak 2021 Cuma

turkiyeninsesigazetes.com

BAŞKAN POSBIYIK, UZUN MEHMET’İ ANDI

baskan-posbiyik-uzun-mehmeti-andi

Bu topraklarda kömürün üretilmeye başlandığı 1848 yılından bu yana, yani tam 172 yıldır tarih yeniden yazılıyor. Bu bölgenin insanlarını, tarımdan, madene ve sanayiye yönelten bu hikaye, Uzun Mehmet’in 191 yıl önce bugün kömürü bulmasıyla yaşanmaya başlandı.
06 Kasım 2020 Cuma 22:55

 Ereğli’mizin simge ismi, kahramanımız Uzun Mehmet'i bir kez daha minnetle, saygıyla anıyoruz.

Uzun Mehmet'in vatan görevi olarak gördüğü bir dava için verdiği mücadele bizlere örnek olmalıdır. Uzun Mehmet vatanı için, kömürü aramaktan vazgeçmeyerek bu milli serveti ortaya çıkarmayı başardı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun borç içinde olduğu, büyük enerji açığı bulunan yıllarda savaş gemileri, yük ve yolcu vapurları kömürle çalışıyordu. Devlet, kömürü İngiltere'den satın alıyordu ve maliyeti çok yüksekti. Aranan kömür nihayet bulunmuştu. Bu yanar taş,

Alaplı'dan Cide'ye uzanan Karadeniz kıyılarının derinliklerindeydi. 

Kömür bulununca, maden yatakları, önceleri plansız bir şekilde işletmeye açılmıştı. Galata bankerleri, yabancı  şirketler ruhsat alıp buraları çalıştırmaya başlamışlardı. Bölge köylerinin sağlıklı erkekleri ocaklarda yılın yarısında günde 10 saat çalışmak zorunda bırakılıyordu. Bu konuda nizamname çıkarılmıştı. Ereğli ve Zonguldak'ta mükellefiyet daireleri kurulmuştu. Yani çalışmak zorunluydu.


Ardından Fransızlar ve Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar bu madenlerde egemen oldular.  1918'de yeniden Fransızlar buraları işgal ettiler. 13 ile 50 yaş arasındaki sağlıklı erkekler gün yüzü görmeden, sağlıksız koşullarda çalıştırılıyordu. Sağlık koşulları dikkate alınmıyor, hastalarla ilgilenilmiyordu. Ücret düzenli ödenmiyordu.Bu acımasız koşullar Cumhuriyet kuruluncaya kadar devam etti.

Cumhuriyet bu milli servete bağımsızlık anlayışı içinde sahip çıktı. Savaşın en zorlu koşullarında bile Mustafa Kemal Atatürk konuya el attı. 1921'de, kömür ve maden ocaklarında çalışma hayatına ilişkin yasa çıkarıldı. İşçilerin zorla çalıştırılması engellendi, insanca barınma ve dinlenme yeri düzenlenmesi,  hamam açılması, 16 yaşından küçüklerin çalıştırılmaması, ücretsiz tedavi, varislere tazminat hakkı getirildi.


Cumhuriyete ve onun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e çok şey borçluyuz. Cumhuriyet ilk önce eğitimi ve çalışma hayatını düzenledi. 8 saat çalışma, iş güvenliği, işçi sağlığı ve küçük çocukların çalışmasının yasaklanması konusunda çok temel adımlar attı. 1940 yılına kadar bu kömür ocaklarının borçları ödendi ve milli ekonomimizin,  kalkınmamızın itici unsuru haline geldi. Bu süreç siyasi bağımsızlığın, ancak ekonomik ve kültürel bağımsızlıkla desteklenerek mümkün olabileceğinin çok çarpıcı örneğidir.

Haberin etiketleri:

Kdz ereğli belediyesiYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABERLER

WHATSAPP İHBAR HATTIMIZ DEVREDE.

RESMİ İNTERNET SİTE ADRESLERİMİZ ULUSAL SİTE ADRESİMİZ turkiyeninsesigazetesi.com YEREL İNTERNET SİTEMİZ

ANITLAR KORUMA KURULU, KDZ. EREĞLİ’DE TOPLANDI

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 374’üncü toplantısını Kdz. Ereğli Belediyesi’nin ev

100 YILIN IŞIĞINDA KDZ. EREĞLİ” KİTAP OLDU

Kdz. Ereğli’nin Kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri kapsamında Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından

PAZARYERİ ÖNÜNDEKİ AĞAÇLAR RENGARENK MOTİFLERLE ÇİÇEK AÇTI

Ereğlili kadınlar şehri güzelleştirmek için harekete geçti. Kdz. Ereğli Belediyesi ile Kent Konseyi Kadın

BELEDİYE, ÇARŞI MERKEZİNE ÖDEME NOKTASI AÇTI.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nden vatandaşlara ödeme kolaylığı... Pandemi koşulları dikkate alınarak çarşı

KDZ. EREĞLİ KIŞ ÇİÇEKLERİNE KAVUŞTU PARKLARDA 400 BİN ÇİÇEK AÇTI

Koronavirüs salgınına karşı tedbirlerini sürdüren Kdz. Ereğli Belediyesi, diğer bir taraftan da kenti

ZONGULDAK - HAVA DURUMU

ZONGULDAK